فاکتورهای بهترین دروازه بان

چه چیزی شما را بهترین دروازه بان شماره 1 میکند؟!

دروازه بان

همه می‌گویند ما  دروازه بان ها دیوانه‌ایم یا چیزی شبیه به این، اما این بیشتر مربوط به این است که ما تحت فشار کار می‌کنیم و به طور متفاوتی درباره بازی فکر می‌کنیم.                         ” – آسمیر بگوویچ از بورنموث.

تعداد کمی بهتر از بگوویچ می توانند به منحصر به فرد بودن و شجاعت نقش دروازه بان شهادت دهند. او که تنها یک دهه شروع کننده لیگ برتر بود و یک کهنه کار در جام جهانی بود، در خط مقدم تغییرات مشخصی که موقعیت در حال تجربه کردن است، بوده است

شبکه‌های متفکر فعال، رهگیری و توپ‌بازی که ما امروز از آنها ستایش می‌کنیم، یک دهه پیش به سختی وجود داشتند. در واقع، اگر به اوایل دهه 1990 برگردید، دروازه بان ها در واقع مجاز بودند که پاس های عقب را مستقیماً از مدافعان دریافت کنند.

امروزه، نقشی همه جانبه دارد که هم از نظر کلاسیک و هم به روش مدرن حیاتی است. توقف شوت و رفلکس ها به همان اندازه مهم باقی می مانند، اما پویایی های جدید – مانند توزیع، جمع کردن، موقعیت تهاجمی و ورزشکاری بهبود یافته – نیز حاکم است

بلیچر ریپورت با کمک یک پنل نخبه، نقش را به هشت ویژگی تقسیم کرده و هر کدام را بررسی کرده است و در هر نوبت بهترین‌ دروازه بان ها را برجسته می‌کند.

 

Shot-Stopping

دروازه بانی

ما با چیزی شروع می کنیم که بگوویچ و بقیه آن را نان و نان بازی دروازه بانی می دانند: مهار شوت.

 

او می‌گوید: “این پایه اساسی است.  دروازه بان به همان اندازه پیشرفت می کند که بتواند توپ را از دروازه خود دور نگه دارد

بگوویچ می‌گوید دروازه‌بان‌ها باید به‌طور مداوم تکنیک‌های مختلف خود را تمرین کنند، برای بهبود قدرت، سرعت و توانایی شیرجه‌زنی‌شان تلاش کنند، و پیوسته یاد بگیرند که چگونه خود را در موقعیت‌گیری قرار دهند تا سیو انجام دهند.

 

که دروازه‌بان‌ها همچنین «باید تصمیم بگیرند که در هنگام برخورد با توپ، توپ را بگیرند یا دفع کنند، به خصوص که این روزها توپ سریع‌تر است و بیشتر از قبل حرکت می‌کند».

 

بیشتر در ورزش بر این باورند که تمام دروازه بانان سطح بالا باید در توقف ضربات مهارت داشته باشند. جکسون می گوید: «دستیابی به اوج بدون داشتن دستان خوب و توانایی انجام سیوهای عالی غیرممکن است.

 

اما سطوحی برای آن وجود دارد، حتی در میان بهترین ها. جکسون می گوید که دیوید دخیا از منچستریونایتد علی رغم تلاش هایش برای اسپانیا در جام جهانی، یکی از بهترین توپ گیران محسوب می شود. جکسون می گوید یان اوبلاک از اتلتیکو مادرید و آلیسون بکر از لیورپول دو نفر دیگر در سطح دخیا هستند.

 

،اوبلاک مردی است که  او را به عنوان بهترین در این کلاس انتخاب می کند: “اگر هدف اصلی یک دروازه دور نگه داشتن توپ از دروازه است، هیچ کس بهتر از این مرد این کار را نمی کند.” به ما گفت. موقعیت بی عیب و نقص او و حرکات پا باعث می شود تا سیوها بسیار ساده تر از آنچه هستند به نظر برسند.

 

استاد این هنر: جان اوبلاک

Handling

فروشگاه دروازه بانی

متوقف کردن شوت یک چیز است، کنترل کردن آن چیز دیگری است. این می تواند جدا کردن آن یا ضربه زدن به آن، یا شاید تمیز گرفتن و نگه داشتن آن باشد. آخرین کاری که یک دروازه‌بان می‌خواهد انجام دهد این است که یک شوت به بیرون در یک منطقه خطرناک بریزد، در آن زمان است که مهاجمان به او حمله می‌کنند.

 

بگوویچ می گوید: «داشتن دست های عالی نعمتی بسیار بزرگ است. چیزهای زیادی به آن می‌پردازد: اندازه دست، قدرت، تکنیک‌ها، زاویه‌ها. نحوه دست گرفتن توپ کلیدی است.

 

بگوویچ می گوید هنگام زدن سانترها، هندلینگ مهم است. “یک جفت دست خوب به شما امکان می‌دهد تا کارها را در بیشتر مواقع به درستی انجام دهید. اگر بخواهیم آن را کنار بگذاریم، باید به قسمت‌های مناسب برود و مسافت مناسب را طی کند تا بعد از آن هیچ سوالی پرسیده نشود.”

 

جکسون می‌گوید گرفتن توپ – به جای ضربه زدن به آن – تنها راه تضمین پایان دادن به طلسم فشار حریف است: جکسون می‌گوید: “مهارت کلیدی مشترک اوبلاک و آلیسون، نگه داشتن ضرباتی است که دیگران با ضربه زدن به آن ضربه می‌زنند.” . نگه داشتن شوت‌ها برای خنثی کردن کامل حملات حریف بسیار مهم است. چنین سیوهایی اغلب برای چشمان آموزش‌دیده عادی به نظر می‌رسند، اما اینطور نیست.

 

آلیسون به لیورپول کمک کرده تا از نظر دفاعی منسجم کند و توپ هایی را بگیرد و نگه دارد که بازیکنان قبلی (مانند لوریس کاریوس) ممکن است فصل گذشته با مشت به زمین زده باشند. پس از اشتباهات هولناکش در فینال لیگ قهرمانان اروپا، کاریوس در تابستان به بشیکتاش ترکیه فرستاده شد زیرا لیورپول 66.8 میلیون پوند (87 میلیون دلار) برای جذب آلیسون از رم هزینه کرد. این به یک واحد دفاعی تمیزتر و مؤثرتر منجر شده است.

 

به گزارش تیم مدرن دی جی کی، آلیسون برای پیراهن شماره 1 برزیل با ادرسون مورائس، دروازه بان منچسترسیتی رقابت می کند و دروازه بان سیتی در اینجا نیز شایسته ذکر است.

 

آنها توضیح می‌دهند: «در حال حاضر به دلیل حرکات مضحک توپ در این روزها، گرفتن توپ کمی خطرناک است. “[ادرسون]

 

استاد این هنر: آلیسون بکر

Reflexes

گلری

برای هواداران معمولی، رفلکس ها اغلب هیجان انگیزترین ویژگی یک دروازه بان هستند. توانایی واکنش در کسری از ثانیه، منحرف کردن بدن برای جلوگیری از ضربات از فاصله نزدیک یا جابجایی تنه برای قرار دادن بخشی از بدن شما در یک شوت مستقیم، لحظاتی را ایجاد می کند که قلب شما را متوقف کند.

 

بگوویچ می‌گوید: «رفلکس‌ها چیزی است که واقعاً می‌توانید آموزش دهید؛ این یک مهارت توسعه یافته است که می‌توانید روی آن کار کنید». “واکنش دادن به فوتبال از فاصله نزدیک یک راه ساده برای تمرین است، اما می‌توانید با رنگ‌ها، حرکات تند و چراغ‌های عکس‌العمل نیز کار کنید. توپ‌های تنیس، توپ‌های پینگ پنگ، همه این چیزهای مختلف با سرعتی سریع به سمت شما شلیک می‌شوند. ماشین‌ها و فناوری‌های مختلفی برای آن وجود دارد.”

 

بگوویچ می گوید دخیا و کیلور ناواس، “به طرز باورنکردنی سریع هستند و واکنش های آنها از بهترین های جهان است.”

 

جکسون می گوید که اوبلاک و بکر نیز شایسته ذکر هستند. اما او تاج دخیا را «پادشاه رفلکس‌ها» می‌گذارد – واکنش‌های او به تلاش‌های نزدیک برای ایمنی فوق‌العاده است.

 

دخیا فقط با دستانش در این زمینه خوب نیست: “او بهتر از هر دروازه بان دیگری از پاهای خود برای ذخیره استفاده می کند. دیوید بعد از نجات با دست، به سرعت تصمیم می گیرد با پا برود و به آنجا می رسد.”

 

استاد این هنر: دیوید دخیا

Aerial Command

دروازبانی

بگوویچ می‌گوید: «کار کردن با توپ‌های هوایی یکی از سخت‌ترین بخش‌های دروازه‌بانی است. چیزهای زیادی در این مورد وجود دارد—بیشتر از آنچه که مردم فکر می کنند».

 

او می‌گوید: «این ترکیبی از زمان‌بندی، تکنیک و طرز فکر است، اما تصمیم‌گیری نیز مهم است؛ همه چیز در مورد تصمیم‌گیری درست است. آمدن برای هر توپ و از دست دادن یک نیمه خوب نیست؛ بهتر است به سمت نیمی بروید و تک تک آنها را بگیرید. وقتی به دنبال آن هستید باید 100 درصد اعتماد به نفس داشته باشید.

 

بگوویچ می گوید که باید بلافاصله پس از خروج توپ از پای مهاجم، دروازه بان تصمیم بگیرد، “نه زمانی که دو تا سه یاردی با شما فاصله دارد.”

 

او می افزاید: “شما باید خیلی سریع توپ را آنالیز کنید، مسیر را آنالیز کنید و زودتر بروید – این تنها راه برای گرفتن توپ است.”

 

او همچنین می گوید که باید بتوانید پرواز توپ را ردیابی کنید و بدانید که توپ قرار است کجا فرود بیاید. سپس باید در بالاترین نقطه به توپ حمله کنید و جلوی مهاجمان قرار بگیرید.

 

او می گوید: «یادگیری زمان می برد. “این در مورد تصمیم گیری درست است.”

 

جکسون موافق است و به پتر چک دروازه بان کهنه کار اشاره می کند که در این مهارت مهارت دارد، که به گفته او “به طور عجیبی دست کم گرفته شده و ناشناخته به نظر می رسد.”

 

جکسون می‌گوید توانایی چک در خواندن بازی و پخش حملات قبل از ضربه زدن، موقعیت‌های ضدحمله متعددی را برای تیمش ایجاد کرده است.

 

می‌گوید این یکی دیگر از زمینه‌های برتری ادرسون است و اضافه می‌کند که ماتیو رایان، دروازه‌بان استرالیایی برایتون نیز شایسته ذکر اینجاست، علی‌رغم این واقعیت که، قدی کوتاه برای یک دروازه‌بان دارد: «این فقط به شما نشان می‌دهد. آنها می گویند، سرعت و ورزش خوب هر روز قد را شکست می دهد.

 

استاد این هنر: پتر چک

Big-Game Ability

فروشگاه دروازه بانی

بازی های بزرگ حرفه را تعریف می کنند. موفق شوید و شهرت خود را افزایش دهید، شکست بخورید و آن را کم کنید.

 

بگوویچ می گوید: «برای هر ورزشکار حرفه ای، اجرای بازی های بزرگ به شخصیت بستگی دارد. “شما یا این نوع لحظات را گرامی می دارید یا نه.

 

بگوویچ می گوید ناواس برنده جام سریال هوگو لوریس از و چک سه بازیکنی هستند که در چنین لحظاتی پیشرفت می کنند.

 

جکسون در اینجا نیز به ناواس اشاره می کند، اما خاطرنشان می کند که به دلیل حجم نمونه کوچک، انتخاب بازیکنان برای این دسته دشوار است. سخت است که بگوییم – شما باید بازی‌هایی را که مهم هستند تعریف کنید، سپس تصادفی‌ها و موارد دور از ذهن را حذف کنید – اما رئال مادرید سه فینال لیگ قهرمانان اروپا را با دروازه ناواس پیروز شده است.

جردن پیکفورد می گوید برایش مهم نیست که در چه بازی بازی میکند و در همه بازی ها با تمام توان بازی میکند. این یک ذهنیت عالی برای داشتن یک دروازه بان است. ”

 

استاد این هنر: کیلور ناواس

Penalty-Saving

دروازه بانی

آیا راهی سریعتر از مهار پنالتی برای یک دروازه بان برای قهرمان سازی وجود دارد؟ متوقف کردن یک شوت بی‌رقیب از نقطه‌ای کار کوچکی نیست، به‌ویژه با توجه به سرعت و دقتی که بازیکنان سطح بالا با آن ضربه می‌زنند. اما شماره 1هایی وجود دارند که بدون در نظر گرفتن این کار در این هنر عالی هستند.

 

بگوویچ می گوید: “چیزهای زیادی برای آن وجود دارد. راه های زیادی برای آماده شدن برای پنالتی ها.” ما اکنون فناوری و تمام اطلاعات را داریم – بیش از همیشه.

 

او ادامه داد: “اما در عین حال، شما به کمی شانس نیاز دارید. شما نیاز دارید که همه چیز مطابق میل شما باشد.” “دروازه بان هرگز مورد علاقه نیست. به هر بازیکن بیرون زمینی از فاصله 12 یاردی بدون حریف توپ بدهید و او مورد علاقه برای گلزنی است. این وظیفه ماست که تا حد امکان آن را دشوار کنیم.”

 

تحقیقات جکسون در مورد بهترین مهارکننده‌های پنالتی، نتیجه‌ای را به بار می‌آورد که هواداران معمولی را شگفت‌زده می‌کند: او الکس اسمیتیس، را در صدر فهرست خود قرار می‌دهد.

 

جکسون می‌گوید: «در حالی که این ممکن است در ابتدا یک انتخاب نادرست به نظر برسد، اما تحقیقات زیادی توسط تحلیلگران مختلف در مورد گرفتن پنالتی انجام شده است.

 

جکسون همچنین می گوید سمیر هاندانوویچ و دیگو آلوز نیز شایسته ذکر هستند.

 

همچنین می گویند که بحث در مورد آمار در این زمینه سخت است و آلوز نامی بود که آنها به آن دست یافتند.

 

آنها در توضیح تکنیک خود گفتند: “او هرگز زود واکنش نشان نمی دهد ، ظاهراً این کار هر دو طرف مهاجم را وسوسه می کند که تا آخرین ثانیه نظر خود را تغییر دهد. وقتی این کار را انجام می دهید، نیازی به حرکت زودهنگام ندارید. می توانید قمار کنید. در مورد اینکه مهاجم عقب انداخته شود و آنطور که باید به توپ ضربه نزند.”

 

استاد این هنر: دیگو آلوز

Distribution (feet)

دروازه بانی

 

بگوویچ می گوید: «توزیع توپ به بخش بزرگی از بازی تبدیل شده است. تعداد زیادی از مربیان از عقب فوتبال بازی می کنند و دروازه بان ها وظیفه دارند با پا بازی کنند و حملات را شروع کنند، بنابراین بازی به این شکل تغییر کرده است.

 

او می‌گوید، اما همه اینها «به تصمیم‌گیری مرتبط است». شما می توانید بازی کنید، اما باید تحت فشار نیز تماس مناسبی برقرار کنید.

 

بگوویچ می گوید پاها بیشتر از دست ها کار می شود. “در تیم هایی که از عقب بازی می کنند، دروازه بان باید بخشی از آن باشد، تا حملات را شروع کند، بنابراین تقاضاها بیشتر است. اکنون این طور است، بنابراین ما روی آن کار می کنیم.”

 

جکسون یک انقلاب شدیدتر را در این زمینه می بیند و می گوید ادرسون از منچسترسیتی آنچه را که می توان از دروازه بان ها انتظار داشت بازتعریف کرد. توانایی او در بیرون بردن دقیق حریفان از بازی، تبدیل دفاع به حمله، چه در فواصل کوتاه و چه در فواصل بسیار طولانی، با پا، با دست و خواه به شدت فشار داده شود یا نه، استثنایی است.

 

مارک آندره تر اشتگن از بارسلونا و مانوئل نویر از بایرن مونیخ سه نفر برتر خود را در این زمینه تکمیل می کنند.

 

تیم می‌گوید آیا در این رده بین ادرسون و تر اشتگن «رقابت» است، اما مانند جکسون، آنها به سراغ ادرسون می‌روند و خاطرنشان می‌کنند که «قدرت پای چپ او به او اجازه می‌دهد تا پاس‌های 70 یاردی را انجام دهد. همان دقت پاس 10 یاردی.”

استاد این هنر: ادرسون

 

Distribution (arm)

دروازه بانی

این فقط یک بازی ضربات دروازه بان نیست که می تواند بازی تهاجمی یک تیم را به سطح جدیدی برساند – توزیع پرتاب ها نیز مهم است. بگوویچ می گوید: “این همیشه بخشی از بازی بوده است، اما شاید اکنون کمی بیشتر از گذشته برجسته شده است.”

 

جکسون آن را به عنوان یک “ابزار بسیار کم ارزش” می ستاید و اهمیت آن را اثبات می کند.او می‌گوید: «هرچه لیگ‌ها را بیشتر کنید، کمتر آن را می‌بینید». با این حال، از نظر دور زدن دقیق دروازه‌بان از چند حریف، پرتاب توپ می‌تواند یکی از کارآمدترین راه‌ها برای انجام این کار باشد.»

 

جکسون می گوید چک “در این کار استثنایی است؛ در حالی که برخی از توزیع او [عمدتاً پاهای او] انتقاد می کنند، پرتاب او تقریباً همیشه نادیده گرفته می شود. زمانی که او توپ را در دستان خود در محوطه جریمه می گیرد، او اغلب به دنبال ضدحمله با پرتاب های خود است. و اغلب موفق می شود

تبرای انتخاب خود به مونیخ نگاه می کند: “نویر بیش از سایر دروازه بانان از پرتاب استفاده می کند. تکنیکی که او استفاده می کند این روزها به ندرت دیده می شود زیرا بسیاری از تیم ها کوتاه بازی می کنند، اما موشک یک بازوی او به او اجازه می دهد تا ضد حملات را تنظیم کند. سریع بلند شو.”

 

با این حال،کورتوا ممکن است استاد این هنر باشد. او در توزیع پرتابی که در چند مورد در جام جهانی 2018 روسیه نشان داد، عالی است.

 

استاد این هنر: تیبو کورتوا

Sweeping

بگوویچ می‌گوید: «دروازه‌بان‌ها اکنون با موقعیت‌های ابتدایی‌شان مثبت‌تر هستند؛ اوضاع در آن جبهه تغییر کرده است.

“باز هم، تصمیمی است که باید هر بار گرفته شود؛ شما این ریسک را ارزیابی می کنید و سعی می کنید تأثیر مثبتی بر تیم داشته باشید.” “این چیزی نیست که شما لزوماً بتوانید آموزش دهید. این یک فرآیند است و شما باید از اشتباهات خود درس بگیرید.”

«این تغییر منجر به تبدیل شدن دروازه‌بان‌ها به ورزشکاران بهتری شده است، و همچنین افراد بیشتری را به بازی در این پست جذب کرده است!”

 

جکسون سه دروازه بان را شناسایی می کند که در جمع کردن توپ عالی هستند. او می‌گوید: «در حالی که تعداد فزاینده‌ای از دروازه‌بان‌ها این ویژگی را به بازی خود اضافه می‌کنند، تنها گروه کوچکی توپ را بیشتر کنترل می‌کنند تا اینکه آن را در دفع کنند».

 

در این گروه منتخب مارتین دوبراوکا ا قرار دارد. جکسون می‌گوید او یک دروازه‌بان «جلو پایی» است و همیشه از خط خود یا محوطه جریمه‌اش برای تأثیرگذاری بر توپ خروج می‌کند.» ادرسون از منچسترسیتی و تر اشتگن از بارسلونا به او ملحق شدند که هر دو در موقعیت‌های ابتدایی بالایی قرار می‌گیرند و «آرامش را در هنگام کنترل کردن نشان می‌دهند. رهگیری یا جمع کردن».

 

همچنین می‌گوید که آندره اونانا، دروازه‌بان جوان کامرونی شایسته ذکر اینجاست و تحصیلاتش در بارسلونا و دوران حضورش در آژاکس – که مسلماً دو برجسته‌ترین توسعه‌دهنده استعدادهای اروپا هستند – به عنوان دلیلی کلیدی در پشت مهارت‌های فراگیر او ذکر شده است.

 

آنها می گویند: “او سریع، قوی و قدرتمند است. یک ورزشکار واقعی با زمان بندی بی عیب و نقص.”

 

استاد این هنر: Marc-Andre ter Stegen

نتیجه نهایی:

دروازه بان

پس بهترین دروازه بان امروزی کیست؟

 

در ارائه نامزدهای بهترین ها در هر دسته، متخصصان میزگرد ما بیش از هر دسته دیگری از آلیسون لیورپول و ادرسون از منچستر سیتی نام بردند. این لزوماً به این معنی نیست که آنها بهترین ها در نظر گرفته می شوند، اما به مجموعه مهارت های بسیار خوب آنها اشاره می کند که با خواسته های دروازه بان همه منظوره و مدرن مطابقت دارد.

 

اینکه آنها هر دو برزیلی هستند و برای یک پیراهن شماره 1 در صحنه بین المللی رقابت می کنند، نشان می دهد که سلکائو به این زودی ها برای یک دروازه بان با کیفیت بالا دست و پنجه نرم نخواهد کرد..

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست